Zobraziť přihlasovací formulár

Popôrodné zmeny, o ktorých vám nepovedali

Pôrodom začína sled najväčších zmien života rodičov, ale aj ich okolia. A zďaleka nie na všetky zmeny sa dá pripraviť. Preto je doba po pôrode nielen finálnou skúškou toho, či sme načítali dosť kníh a počúvali dosť skúsenejších rodičov, ale predovšetkým je to jedna veľká improvizácia. A s ňou aj spojený strach, či robíme všetko dobre. Aké sú zmeny, na ktoré sa v príprave na príchod potomka vlastne vôbec nesústredíte? Čo sa deje s vaším telom?

Šestonedelie a vlastne celý štvrtý trimester
 je doba, kedy sa všetko točí okolo dieťaťa (a áno, bude to tak minimálne ešte nejaké to desaťročie). Všetko je podriadené tomu, aby bolo dieťa čo najviac spokojné, pretože keď nie je šťastné bábätko, nie je šťastný nikto. Ale na tele i duši mamičky prebieha tiež niekoľko zmien, a to nie malých. Aké to sú a kedy odoznejú?

Strata vlasov

Pár týždňov po pôrode môžete začať strácať enormné množstvo vlasov. Za bežných okolností stratí človek okolo 100 vlasov denne, ale vďaka búrke hormónov, ktorá sa vo vás počas tehotenstva odohráva, ich s bábätkom v brušku strácate oveľa menej. A tak si to telo potrebuje vynahradiť. Toto nadmerné vypadávanie vlasov trvá zhruba pol roka po pôrode, potom sa väčšinou všetko vráti k normálu.

Zmena farby kože

Takzvaná tehotenská maska alebo tehotenský rumenec sú jedny zo zmien, ktoré postihnú vašu kožu. Na tvári môžete po pôrode pozorovať zlepšenie stavu akné, ale tiež začervenané škvrny okolo úst a brady, bledé miesta okolo očí a objaviť sa môže aj extrémne suchá pokožka. Všetko ale zmizne v priebehu niekoľkých týždňov.

Úplne iná prsia

Môžu byť začervenané, opuchnuté, bolestivé a preplnené mliekom, to však trvá len pár dní po pôrode. Akonáhle si zvyknete na kojenie, uvidíte, že vaše prsia majú podstatne iný tvar ako pred otehotnením. Deje sa tak v dôsledku natiahnutia kože. Tiež dochádza k samovoľnému odtekaniu mlieka, a to aj v čase, keď dojčiť nemáte. Aj toto behom pár týždňov odznie...

Zmeny na bruchu

Možno sa u vás objavila tajomná linea nigra, tmavý pruh tiahnuci sa od pupka až ku lonovej kosti. Vzniká vplyvom zvýšenej pigmentácie (vďaka ktorej tmavnú tiež prsné dvorce), ale prečo práve na bruchu, to nikto nevie. Dobrá správa je, že po pôrode začne pomaly miznúť. Čo však nezmizne, sú strie. Tie možno časom vyblednú, ale bohužiaľ, väčšinou pretrvávajú. Ideálna je prevencia, kedy bruško od raného tehotenstva mažete a mažete a nenecháte nikdy vyschnúť.

Cítite svoju maternicu

Tá je po pôrode stále zhrubnutá, prekrvená, veľká a ťažká. Môžete si ju cez brucho nahmatať a pri obyčajnom dotyku môže byť bolestivá.

Bolesť chrbta

Nejakú dobu po pôrode máte brušné svaly doslova „vyťahané“. Preto zostáva oveľa viac záťaže na chrbte. Než vaše brušné svaly opäť zosilnia, a ak chrbtové svalstvo nie je dostatočne pevné, bude chrbát bolieť. Bolesť chrbta môže spôsobiť tiež zlé držanie tela pri tehotenstve, kedy je rozloženie váhy pomerne neštandardné. Všeobecne by tieto problémy mali odznieť spoločne so šestonedelím, ak nie, nastane čas vyhľadať lekára.

Inkontinencia

Počas tehotenstva a pôrodu sa všetko v brušnej dutine
preukladá, dieťa, maternica, placenta a všetko, čo máme v tele navyše, permanentne vyvíja tlaky nielen na močový mechúr, ale aj na močovú trubicu. Tá je extrémne namáhaná zvlášť pri pôrode, takže po ňom sa vám síce už tak často na malú nechce, zato býva ťažšie moč udržať (napríklad pri kýchaní, smiechu atď.). Tiež sa častejšie vyskytujú infekcie močových ciest, dôležitý je preto dostatočný príjem tekutín.

Zápcha

Ak trpíte zápchou počas tehotenstva, budete ňou trpieť pravdepodobne aj po ňom. Čreva majú menej priestoru na pohyb, väčšinou sa v tehotenstve vyskytujú aj hemoroidy, čo sú stavy, ktoré pretrvávajú aj po ňom. Všetko je možné zmierniť správnym stravovaním - dostatok vlákniny, veľké množstvo tekutín a ovocia.

Vaginálne bolesti a tak ďalej

Na čo chodiť okolo horúcej kaše, dámske partie dostávajú pri pôrode poriadne zabrať. Pri nastrihnutí alebo natrhnutí hrádze pomôžu studené obklady. Avšak po pôrode môžete krvácať, a to aj niekoľko týždňov. Slabé špinenie s výtokom sa nazýva lochie, očistky.

Sex je dobré začať najskôr 4 týždne po pôrode. Ak dojčíte, môžete pociťovať vaginálnu suchosť, takže príjemný zážitok to asi úplne nebude. Myslite na to a poraďte sa s lekárom o vhodných lubrikačných prostriedkoch.

Opuchnuté nohy a kŕčové žily

Opuchnuté nohy a vznik kŕčových žíl asi zažije každá tehotná žena. Po pôrode opuchy postupne vymiznú, ale nohy môžu svrbieť - proti tomu pomôže zvýšenie pohybu, napríklad prechádzka. Kŕčové žily postupne vyblednú (to je spojené s úbytkom hmotnosti), ale úplne nevymiznú.

Nadmerné potenie

Po pôrode môžete zažívať veľmi nepríjemné nadmerné potenie, a to zvlášť v noci. Vaše telo sa zbavuje všetkých tekutín navyše, ktoré nazhromaždilo počas tehotenstva. Po pár týždňoch by malo odznieť.
  

Články môžu komentovať iba prihlásení užívatelia

Komentáre k článku