Zázračná jedlá sóda - pre zdravie, krásu i domácnosť
- Autor: Redakce Mimibazar
- Publikované:
Hydrogénuhličitan sodný čiže jedlá sóda je biely prášok, ktorý má zásadité pH, množstvo využití a do styku sme s ním prišli asi všetci. Vedeli ste ale, že vďaka jedlej sóde môžete poslať niektoré čistiace a kozmetické prípravky rovno do koša? Jedlá sóda je lacnejšia, prírodná a efektívna alternatíva pre mnoho chemikálií, ktoré v domácnosti bežne používame. Poďme sa pozrieť, čo všetko zvládne.
Všetci asi vieme, že jedlá sóda je základnou zložkou kypriaceho prášku - v teple uvoľňuje kysličník uhličitý, ktorý cesto pri pečení odľahčí. Z rovnakého dôvodu je tiež využívaná v hasiacich prístrojoch, posypaním udusíte oheň. Ale čo ďalej?
Jedlá sóda pre krásu
Začneme tým dôležitým. Jedlá sóda čistí, bieli, zvláčňuje, odmasťuje... a toho sa dá využiť nielen v domácnosti.
-
Bielenie zubov - ak ju ale budete používať moc často alebo veľmi dlho, môže poškodiť sklovinu, takže pozor (používať maximálne raz týždenne)! Tip na domácu zubnú pastu? Jedlá sóda a kokosový olej!
-
Jedlá sóda sa tiež dá používať spoločne so šampónom alebo dokonca namiesto neho. Odstráni mastnotu a zbytky kozmetických prípravkov. Poznáte "No Poo" starostlivosť o vlasy?
-
Zdravé a krásne vlasy budete mať, ak budete používať čisté a ošetrené kefy a hrebene. A aj k tomu vám pomôže jedlá sóda. Rozpustite v teplej vode aspon lyžičku jedlej sódy a v pripravenom roztoku nechajte kefy a hrebene niekoľko minút namočené. Potom opláchnite a nechajte voľne uschnúť.
-
Rovnako tak vám môže jedlá sóda pomôcť s čistením štetcov na makeup, tvárenku, púder, očné tiene....
-
Ak jedlou sódou poprášite podpazušie, bude fungovať ako jemný dezodorant, eliminuje nepríjemný zápach.
-
A keď si pridáte zhruba pol hrnčeka jedlej sódy do kúpeľa, neutralizujete kyslosť kože, zbavíte sa mastnoty i potu. Navyše si kožu príjemne změkčíte a uľahčíte vstrebávanie ostatných látok - napr. telového mlieka, ktoré používate po kúpeli.
-
Peeling na ruky - vytvorte pastu z vody, jedlej sódy a trochy mydla. Takýto peeling vás zbaví odumretých kožných buniek, zmäkčí kožu a prípadne odstráni zápach z rúk.
-
Jedlá sóda pomôže aj v prípade nechtov zažltnutých od lakovania, príp. zvyškov farebného laku, ktorý sa vpije do nechtu, keď nepoužijete lak podkladový. Zmiešajte sódou s vodou v pomere 3:1 a zmesou nechty vyčistite.
-
A pozor - jedlá sóda funguje aj pre svieži dych! Zápach z úst totiž neprekrýva, ale odstraňuje. Do pohára s vodou si rozmiešajte lyžičku jedlej sódy a vypláchnite si ústa (neprehĺtajte).
-
Rýchla pomoc na akné - ak potrebujete rýchlo vysušiť nejaký nezbedný pupienok a zmierniť jeho začervenanie, naneste na navlhčenú oblasť trošku jedlej sódy. Je šetrná k vašej pleti a napriek tomu účinná.
Jedlá sóda pre zdravie
-
Sóda upokojuje akékoľvek štípance, bodnutie hmyzom a dokonca aj popálenie od pŕhľavy alebo popŕhlenie medúzou.
-
Pomocou jedlej sódy si tiež môžete vyčistiť rovnátka. Namočte ich do pohára s teplou vodou, v ktorom rozmiešate dve lyžice jedlej sódy. Strojčeky tiež môžete vyčistiť kefkou na zuby a jedlou sódou.
-
Vyššie sme písali o použití roztoku jedlej sódy ako ústne vody, v dutine ústnej nám sóda ale môže pomôcť aj na afty. Ak si do roztoku raz týždenne namočíte kefku, účinne a šetrne ju tak dezinfikujete.
-
Väčšina z vás už asi počula o účinkoch jedlej sódy proti páleniu záhy. Dávkovanie je väčšinou napísané na obale.
-
Jedlou sódou proti rakovine? Trošku kontroverzná téma, každopádne má svojich zástancov. Recept znie: 3 diely javorového sirupu na 1 diel jedlej sódy, premiešať a v kastróliku zahrievať, kým zmes zľahka nezhustne (asi 5 minút). Užívať 3x denne jednu lyžičku, neskôr znížiť dávku na 1x denne (aj ako prevencia). Každopádne ale stojí za to, si o tejto "prírodnej chemoterapii" zistiť viac.
Jedlá sóda pre domácnosť
Pri používaní jedlej sódy ako náhrady čistiacich prostriedkov budeme využívať predovšetkým jej schopnosť odmastiť, vyčistiť a pohlcovať pachy. Ale viete, čo je úplne skvelé? Jedlá sóda nezaťažuje životné prostredie, takže môžete žiť oveľa viac "eko".
Odmastiť a vyčistiť pomocou jedlej sódy môžete:
-
Riad.
-
Smaltovavý riad, pripáleniny, zaschnuté zvyšky.
-
Sporák.
-
Sklokeramickú dosku.
-
Rúru.
-
Mikrovlnku.
-
Detské hračky (je zdravotne nezávadná).
-
Čokoľvek ďalšie je potrebné...!
Ak je špina húževnatá, vytvorte pastu z jedlej sódy a vody a nechajte zhruba 20 minút pôsobiť.
Vyčistiť a odstrániť pachy môžete:
-
Z hubiek na riad.
-
Z chladničky - dajte do chladničky misku s jedlou sódou, nasypať ju môžete do odpadkového koša, popolníc... a je to.
-
Z koberca (a zároveň aj z vysávača) - jedlú sódu môžete rozsypať na koberec a potom povysávať.
-
Z interiéru auta - z poťahov, detských autosedačiek, koberčekov...
-
Z topánok, skriniek na topánky a vlastne i nôh - nasypte jedlú sódu na noc do topánok, misku so sódou dajte do skrinky na topánky, nohy namáčajte v roztoku jedlej sódy.
-
Z odpadu - nasypte do odpadu pol šálky jedlej sódy a zalejte horúcou vodou. Brutálnejší spôsob čistenia odpadu je večer šálku sódy, ráno šálku octu a až potom zaliať horúcou vodou.
-
Z umývačky - dajte do umývačky hrnček jedlej sódy a spustite oplach.
-
Zo vzduchu - urobte z vody a sódy slabší roztok (a napríklad aj s pár kvapkami vonného oleja) a naplňte ním rozprašovač. Domáci pohlcovač pachov je na svete.
-
Z bielizne - ale na pranie odporúčame používať skôr sódu špeciálne k tomu určenú.
-
Z práčky - pol šálky jedlej sódy a krátky program.
-
Z domácich maznáčikov - že vám to znie divne? Naopak! Jedlú sódu môžete použiť napríklad na psiu srsť ako suchý šampón.
Jedlá sóda na varenie
A na záver pár tipov pre použitie jedlej sódy pri varení.
-
Jedlá sóda môže byť základ pre domáci "šumák" - 2 diely cukru, 1, 5 - 2 diely kyseliny citrónovej a 1 diel jednej sódy.
-
Ak pridáte do vody, v ktorej varíte zeleninu jedlú sódu, zachováte krásne jej farbu.
-
Keď namáčate strukoviny, pridajte do vody tiež jednu lyžicu jedlej sódy, budú potom lepšie stráviteľné.
Páčili sa vám naše tipy? Máte nejakú skúsenosť? Alebo by ste pridali vlastnú? Podeľte sa!
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň s priateľmi
Chcete naozaj zmazať článok?
Články môžu komentovať iba prihlásení užívatelia